Prebuďte sa s čistou hlavou
Prebuďte sa s čistou hlavou
Trápi vás v noci svetový mier, alebo čo si obliecť na sestrinu svadbu? Existuje spôsob, ako sa týchto starostí zbaviť.
Som expertom na podobné rady. Prečítala som ich už tisíce a väčšinu som ich aj vyskúšala. Môj typický večer vyzerá tak, že si dám horúci kúpeľ s harmančekom, teplé mlieko s medom a totálne upokojená hlbokým jogovým dýchaním si idem ľahnúť do postele, vedľa ktorej leží blok s ceruzkou na poznámky. Jednoducho vzorné dievča. Napriek tomu, akonáhle moja hlava spadne do levanduľou napchatého vankúša a vynorí sa náznak znepokojenej myšlienky, pozerám do tmy – zase nemôžem zaspať.
Práve minulý týždeň odštartoval noc bez spánku spravodajský šot z vojny v ktorejsi krajine vzdialenej od nás svetelné roky. Napriek tomu ma v noci netýrali predstavy hladných černošských detí: po úvodnom štarte som pozvoľne prešla na pracovné záležitosti, neskôr divný zvuk, ktorý vydáva výfuk nášho auta a strach, či som dcéru preobjednala u zubára. Skrátka reťazové myšlienky.
Nočná prepadovka
Keď zaspávame, nastáva jediná chvíľa dňa, kedy sme naozaj sami napriek tomu, že vedľa nás práve začína niekto píliť ako na cirkulárke. Nič nás neruší, a preto máme kľud na to, aby sme nafúkli akýkoľvek problém. Podobné sklony máme nielen pred zaspávaním, ale aj keď sme unavené, podráždené, keď nám začína menštruácia alebo končí stresové obdobie.
„Muži netrpia na podobné nočné kabarety starostí,“ poznamenáva psychlogička Marta Bočková. „Dokážu totiž oveľa lepšie relaxovať a totálne vypnúť. S nadsadením by sa dalo aj povedať, že nevedia robiť dve veci naraz, takže keď zaspávajú, nemôžu sa už sústrediť na nič iné.“
Ženy k starostiam navyše predurčuje aj samotná evolúcia. Sú stvorené na reprodukciu a preto žijú pod nadvládou génov. Na rozdiel od mužov a ich stále sa obnovujúcim spermiám máme k dispozícií len limitované množstvo vajíčok, takže svoje mláďatá musíme chrániť. Preto sme citlivejšie na všetky nebezpečenstvá, ktoré sa ich dotýkajú.
Pokoj potrebuje tréning
Starosti sú normálnou súčasťou života a väčšinou pôsobia ako užitočný varovný signál pred nebezpečenstvom, ktoré nám hrozí. Najviac si asi lámeme hlavu kvôli peniazom, pretože pomocou nich udržujeme rodinu v bezpečí. Druhé v poradí je šťastie a tretia je naša potreba zabávať sa. Nie, nie sme povrchné a zábavychtivé. Vezmime si aspoň jeden konkrétny prípad, napríklad prípravu na rodinnú dovolenku. O čo ide? Užiť si s tými, ktorých milujeme dva týždne pohody. Čo tomu predchádza? Mesiac intenzívnych starosti o oblečenie, jedlo, zdravie a pohodu na mieste určenia.
Pretože starosti sú vlastne užitočné, neznamená to, že nám prospievajú. Môžeme dospieť do štádia, kedy nás akákoľvek udalosť vrhne do takých starostí, cez ktoré už neuvidíme nič pozitívne a sme až po uši v depresiách. U niektorých ľudí sa môže vyvinúť až choroba, ktorá sa volá generalizovaná úzkostná porucha, ktorá sa dá liečiť psychofarmakami a terapiou, pri ktorej terapeut chorého najskôr naučí rozpoznať spúšťací moment, signály blížiacej sa úzkosti a spôsob, ako sa im brániť.
Aj keď takto ďaleko väčšina z nás nedôjde, môže sa vám hodiť rada, ako túto psychickú špirálu zastaviť: neriešiť svoje starosti v noci. Večer zo všetkých síl mozog vypnite a dôkladne si oddýchnite. Snažte sa vyhnúť aj novým stresujúcim informáciám a preto radšej nevolajte šéfovi, svokre ani učiteľkám svojich detí. Kto sa chce naozaj naučiť správne relaxovať, mal by počítať najmenej s tromi týždňami systematickej práce a pravidelného nácviku. Ak náhodou ovládate jogu a metódy autogénneho tréningu, máte výhodu pred nami, totálnymi relaxačnými začiatočníkmi.
Vyhoďte starosti z okna
- 1. Vymeňte si mozog
- Starosti vás trápia kvôli nedoriešeným problémom. Zavolajte napríklad kamarátke a poproste ju, aby vás chvíľu počúvala a nesnažila sa ani radiť, ani riešiť. Ak všetky svoje starosti vyslovíte, lepšie si ich usporiadate podľa dôležitosti.
- 2. Zablokujte svoje myšlienky
- Ak práve vediete dôležité rokovanie a cítite ako vám do hrdla stúpa panika, ospravedlňte sa na chvíľu a na chodbe po troch rátajte od päťsto k nule. Panika sa zastaví, pretože budete koncentrovaná na niečo úplne iné.
- 3. Všetko si píšte
- Či už v posteli alebo v práci, každý problém, ktorý vás prepadne, by ste si okamžite mali zapísať. Tak ho premiestnite z hlavy na papier a hneď si k nemu pripíšte, dokedy je potrebné vyriešiť ho.
- 4. Predstavte si zlý koniec
- Ak práve šijete pre dcéru maturitné šaty a bojíte sa, že ich skazíte, predstavte si, ako ste ich celé poliali červeným vínom – a život išiel ďalej. Tu vás upokojí.
- 5. Počúvajte hlasy
- Starosti sa väčšinou týkajú vecí z minulosti alebo budúcnosti, takže ide o nezmyselné sebatríznenie, pretože teraz o tretej ráno s tým už naozaj nič neurobíte. Radšej si zapnite rádio alebo televízor, vrátia vás do prítomnosti.
- 6. Naplánujte si riešenie
- Nenechajte protivné myšlienky kľučkovať po mozgu. Chyťte ich pod krkom a sama seba sa opýtajte, čo s tým urobíte. Napríklad: zaspávam a za viečkami mi ide text známeho hitu – nemáme peniaze, kde vziať peniaze, prečo nemáme peniaze… Tak sa radšej opýtam: „Ako by som mohla zarobiť niečo navyše? Zajtra zavolám do nejakého nakladateľstva, či by nechceli vydať moju geniálnu knihu o domácom hospodárení. A spokojne zaspávam!